İ nsanı; karanlıklardan aydınlığa, umutsuzluklardan umuda, sarp dağlardan düzlüklere, kasvetli labirentlerden çıkış noktasına götürecek; sanattan spora, eğitimden ekonomiye değişen dünyada iz bırakmak için bir pusula her durumda ve her şartta bulunabilir.

İnsan dediğimiz varlık, hayat yolculuğu esnasında kara bulutların ardından güneşi bulması ve can kırıklarının ardından gönül ferahlığına ermesi için çatallaşan yollardan hangisine gideceği konusunda bilinmeze düşebilir. İşte o anlarda kimi zaman bir söz, kimi zaman bir benlik, kimi zaman da tefekkürün salık vermesi sonrası çatallaşan yollardan yanlış yolların bir bir düşüp yaratıcılık yoluna İnsanı düşürdüğüne şahitlik ederiz. Hızla ve günbegün değişen dünyada hem değişime ayak uydurmak hem de bu değişimin sonrasında gelebilecek sorunları bertaraf edip çıkışa varan, yollarındaki kayaları ufalayıp çakıl taşlarına dönüştürerek hız alan hayatların başarılarını alkışlarız.

TEDxYouth@SivasKoleji organizasyonunda yaratıcılık yolunu kendine özgü pusulasıyla bulmuş başarı öykülerini ve çağın hızıyla bizi soluksuz bırakan değişimi başarıya dönüştürmüş yaşantıları, sorumluluğunu hissettiğimiz gençlerimizle buluşturup onların gelecekte yakalanabilecekleri çıkışsız olarak görülen labirentlere çıkış için pusula olacak, mütemadiyen değişen dünyaya karşı hazırlıklı olmaları ve gerektiği zaman örnek pusulalarıyla çıkışı nasıl bulacakları konusunda aydınlatacak kıymetli konuşmacılarla onları buluşturma arzusundayız.

Çaresizlik içinde çareyi nasıl ürettiniz? Bulduğunuz çıkış yolu hayatınızı nereye taşıdı? Değişen dünyaya ne kadar hazırsınız ve bu değişim noktasında doğru çıkışı nasıl bulabilirsiniz? Size pusula olan deneyimlerinizi hayat boyu karşılaşabilinecek kapanlardan kurtularak çıkış yolunu bulmaları için, hayatın her anında yeni bir başarı sayfası açabilmeleri ve geleceği yakalayabilmeleri için gençlerimize ilham olmak, onların başarı öykülerine ışık olmak ister misiniz?

SPEAKERS

Konuşmacılar
(Alfabetik)

Beril ANAÇ

Girişimci – İmza Bir Tost


1985 yılında Ankara’da doğan Beril Anaç, TED Ankara Koleji mezunudur.

Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi olduğu yıllarda uluslararası öğrenci organizasyonu AIESEC’te aktif rol almış ve mezuniyetinin ardından kurumsal iş yaşamına adım atarak global firmalarda satış, pazarlama, proje yönetimi, iletişim ve marka yönetimi alanlarında deneyim kazandı.2015 yılında ikiz bebeklerinin prematüre olarak dünyaya gelmesi ile çalışan "annelik hikayesini" sosyal medya platformlarında paylaşmaya başlayan Anaç, bu deneyim sayesinde tanıştığı insanlarla yakın iletişim de oldukça içindeki girişimcilik hevesini daha fazla saklı tutamayacağını fark etti.

Hobisi olan yemek pişirme aşkının samimiyetle sunabileceği bir girişim kurma hayalini 2017 yılında “İmza : Bir Tost” olarak gerçekleştirdi. Kurumsal iş yaşamından ayrılarak kısa sürede bir gastronomi mekanı haline getirdiği işletmesinde en büyük hedefi; adil, eşit ve denk bir insan kaynakları politikası deneyimi yaşayan mutlu ve kalabalık bir ekip kurarak hep beraber ağırladıkları müşterilerinin yüzlerinde keyifli bir gülümseme bırakmaktır.

Fatmanur ERDOĞAN

Yönetim Bilimleri ve İletişim Uzmanı


Yönetim bilimleri ve iletişim alanında uzmanlaşan Fatmanur Erdoğan, Norveç, Singapur ve ABD'de uzun yıllar uluslararası pazarlama ve marka yönetimi alanlarında çalıştı. Bu amaçla 50’den fazla ülkede bulundu. Türkiye’de The Coca-Cola Company, Allianz, BSH Bosch and Siemens Home Appliances gibi uluslararası şirketlerde yöneticilik yaptı; kurumsal iletişim ve sürdürülebilir gelişim stratejilerine yön verdi. Geliştirdiği "yaşam kalitesi" odaklı yönetim modeli ve iletişim alanında uyguladığı sıra dışı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası alanlarda çeşitli ödüller kazandı. Hürriyet Daily News’da girişimcilik üzerine köşe yazarlığı yapmış olan Erdoğan’ın "Beyaz Yakalı Girişimci" adlı kitabı bulunuyor.

İşletme lisansını Uludağ Üniversitesinde, Psikolojik Danışmanlık yüksek lisansını Yorkville University’de yaptı. University of California, Santa Barbara’da Pazarlama, E-ticaret ve Görsel İletişim Tasarımı, University of Pennsylvania’da Uygulamalı Pozitif Psikoloji alanında sertifika programlarını tamamladı. Halen Blanquerna, University Ramon Llul’da sürdürülebilirlik ve iletişim alanında doktora programına devam etmektedir.

İbrahim DAL

Ohal Gazisi – Engelli Milli Satranççı


1973 yılında Adana’da doğan Dal, ilk, orta ve lise eğitimini Ceyhan da tamamlamıştır.1993 yılında jandarma okullar komutanlığının açtığı sınavı kazanmış, mezun olduktan sonra 1994’te Kayseri’ye uzman jandarma çavuş olarak atanmıştır. 1996’da Van’da göreve başlayan Dal, tuzaklamada kullanılan el bombasının infilak etmesi sonucu yaralanmış, gözlerini ve ellerini kaybetmiştir. Tedavisinin ardından Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde aldığı eğitimle satrançla tanışmıştır.

Ellerini kullanamadığı için taşlara dokunamayan Dal, tahtaya bakmadan, rotasyonları kullanarak zihinden oynadığı "körleme" yönteminde kendini geliştirmiştir. 2012 yılında görme engelliler satranç milli takımına seçilmiştir. 2013 yılında görme engelliler Türkiye şampiyonu olmuş, ülkemizi Litvanya ve Yunanistan’ da temsil etmiştir. İlk şampiyonluğunu 40 yaşında elde ettiğini dile getiren Dal, ‘’Engel, başarılı olmak için bir sorun değil. Önemli olan azim ve inançtır. Bu azmi insan yakalarsa her türlü başarıyı elde edecektir.’’ diyerek satranç turnuvalarına devam etmekte, sanal ortamda görme engelliler için açtığı kurslarla da birçok kişiye umut ışığı olmaktadır.

İhsan AKNUR

Dünyayı Dolaşan Taksi Şoförü


İhsan Aknur, 24 Mayıs 1953'te Ankara'da doğdu. Ağabeyinin özellikle eski model Chevroletleri kullanması onu çok etkiledi ve o da babasının isteğine karşı gelerek eğitimini yarım bıraktı ve taksi duraklarında çalışmaya başladı. 18 yaşında ehliyetini aldı ve 1949 model bir 8 silindirli Ford ile çalışmaya başladı. 20 yaşında askerlik hizmetini yaptı. Askerlikten sonra İstanbul'a yerleşti ve Anadol model bir taksi aldı ve çalışmaya başladı. O zamanlar şehri bilmediğinden müşterilere yolu tarif etmesini söylüyordu. Turistlerle anlaşamamaktan şikayet eden Aknur, kursa yazılıp önce İngilizce öğrendi ve turistik mekanlarda çalışmaya başladı.

İnternetteki projesi 4 yıl önce müşterilerinden gelen öneriyle başladı. Web sitesi ardından popülaritesi artan Aknur, yerli gazete ve TV programları dışında ABC televizyonu, Discovery Channel, National Geographic gibi TV programlarında boy gösterdi

.

Laçin IRAZCA KÖKÇAY

Türkiye Artistik Yüzme Sorumlusu


1992 yılında doğan Laçin Kökçay, 2000 yılında başladığı Artistik Yüzme sporunda 2007 yılında milli sporcu olmuş, 2008 yılında Avrupa Şampiyonası’nda bu branşta finale kalan ilk Türk takımının en iyi sporcusu olarak sportif kariyerine devam etmiştir. Daha sonra bu branşı yaymak, daha çok sporcuya ulaştırmak ilkesiyle Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Antrenörlük Eğitimi bölümünde eğitim görürken okulda bu branşa ait sporcular yetiştirmeye başlamıştır. 2012 yılında Turkazoo ve Emaar akvaryumlarında Türkiyenin ilk ve tek sualtı akvaryum şovlarının koreograflığını, reklamını ve organizatörlüğünü üstlenmiştir. 2013 yılında Milli takım antrenörlüğüne başlamıştır. 2015 yılında milli takım antrenörlüğünden Fenerbahçe Baş Antrenörü olarak Fenerbahçe Spor Kulübüne transfer olmuştur.

Artistik Yüzmede bir çok rüyayı gerçekleştirmek adına birçok sporcuya burs ve yurtdışına çıkış imkanı sağlayan bir branşın baş sorumlusudur. Türkiye’nin Turkuaz koylarının yer aldığı “Home of Turquoisse” reklam filminde sualtı sahnelerinde yer aldı ve uluslararası ödül alan bu tanıtım filminde çok önemli uluslararası yönetmenlerle çalıştı.

2017 yılında “Damla Su “reklam filminde 5 metre derinlikte çekilen ilk reklam filminde oynadı. Bugün halen günde 8 saat havuz antrenmanları yaptıran ve milli takımlar direktörü olarak çalışan Laçin Kökçay, Türkiye’de bu branşta uluslararası başarı sağlayacak birçok öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

Muhlis BERBEROĞLU

Bağlama Virtüözü


1995 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. Müzik yaşamına 4 yaşındayken bağlamasıyla adım attı. 2009 yılında İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesini kazanarak 4 yıllık lise eğitimini müzik branşında devam ettirdi. Bu süreçte Türkiye genelinde yapılan Bağlama yarışmalarında Türkiye birinciliği ve ikinciliği derecelerini kazandı. Lise hayatının son senesini klasik gitar eğitimi alarak 2013 yılında tamamladı. Aynı yıl 9 Eylül Üniversitesi Müzik Bilimleri bölümünü kazandı ve eğitim hayatına lisans öğrencisi olarak devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında bir çok önemli müzisyene bağlaması ile eşlik etti. Memory Of Music dahilinde Avrupa Birleşmiş Milletler projesinde yer alarak Belçika ve İstanbul'da Mısırlı Ahmet, StephaneGalland, NedyalkoNedyalkov, PetarRalchev ile alanında virtüöz müzisyenlerle konserler verdi. Dünya'daki önemli darbuka icracılarından olan Mısırlı Ahmet ile birlikte çalışma fırsatını elde etti ve komplike ritimler üzerine çalıştı. Aynı zaman da ünlü müzisyen Sinan Cem Eroğlu ile birlikte çeşitli stüdyo projelerinde yer aldı. 18 yaşında Fuat Saka, Leman Sam, Mehmet Erdem ve Boğaziçi Jazz Korosu'nun bulunduğu projenin müzik yönetmeni ve aranjörü olarak hayvan haklarıyla ilgili bir proje hazırladı. Şu an müzik hayatına yer aldığı projelerle ve eşlik ettiği sanatçılarla devam etmektedir.

Mustafa ACUNGİL

Yazar / Dönüşüm Mimarı


Kendisi bir yazar ve odağı dönüşüm. Odağı dönüşüm ve derdi de insanla, insanın dönüşümü, bu dünyadaki geleceğiyle.. Yazar kitaplarınla bu dönüşümü, başta kariyer, eğitim ve veri bilimi olmak üzere bu dönüşümün etki alanlarını, belirsiz bir gelecekle başa çıkabilmek için yaklaşımları ele alıyor.

20 yıldır Türkiye’nin en önde gelen firmalarının veri yönetimi, iş zekası, makine öğrenmesi, yapay zeka, dijital dönüşüm gibi konulardaki gelişim ve dönüşüm yolculuklarına yön verici katkılarda bulunuyor.

Tekil bir alanda derinleşmek yerine çoklu alanlarda çoklu derinlik oluşturup bunların arasındaki bağlamları da kurarak, kolay görülemeyen örüntüleri keşfediyor. Bu örüntüleri kitaplarında sunarak belirsiz gelecek karşısında çağdışı kalmış araçlar ve bakış açılarıyla çaresiz kalmış insana, bulunduğu dünyayı anlama ve buna uygun gereçler üretme imkanı sunuyor.

Sevinç ATABAY

Eğitimci/Aktivist


1980 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunda göreve başladı. 1991-1993 yıllarında Eğitim Ataşesi olarak Chicago’da bulundu. 2000 yılı sonrasında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Topluluk Programları Genel Koordinatörü olarak AB’nin eğitim politikalarının tanıtılması alanında çalıştı, 2006 yılında emekli oldu.

2006 – 2021 yılları arasında Türk Eğitim Derneği Genel Müdürü olarak görev yaptı. Avrupa Birliği’nin anlaşılması için oluşturulan AB Takımının da üyesi olan Atabay’ın İngilizce öğretimi ve AB eğitim politikaları konularında yayınları vardır. Sevinç Atabay şu anda HelpZone (Herkes İçin Eşitlik ve Liderlik Platformu) Yönetim Kurulu Başkanlık görevini yürütmekte olup, Young Guru Academy hayal ortağı, TÜSİAD Eğitim Komisyonu ve TOBB Eğitim Meclisi üyeliği yapıyor.

Atabay, evli ve bir çocuk annesidir.

Sezer ORTADAĞ

Eğitimci/Yazar


Aslen Kayserili olan Sezer Ortadağ, 2005 yılında Dicle Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Öğretmenliği sırasında bir öğrencisinin hayalinden hareketle, tamamı ilkokul öğrencilerinden oluşan ve Türkiye’nin en küçük yaş ortalamasına sahip “Minik Notalar” adında bir müzik grubu kurdu. Üyelerine her dört yılda bir yenileri eklenen ve bir ekol olma yolunda ilerleyen bu grupla birlikte birçok platformda sahne alıp ülke genelinde “bütün öğrencilerine enstrüman çalmayı öğreten öğretmen” olarak tanındı.

2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, çalışma ve projeleriyle ülkede fark oluşturmuş on öğretmen arasına seçilerek “Çizgi Ötesi Öğretmenlerimiz” adlı bir belgeselde yer aldı. Aynı yıl “İdealist Öğretmenin Sıradışı Sınıfı” adıyla bir belgeseli daha yapıldı. 2019 yılında, Türkiye’nin eğitimcileri arasından seçilerek “Yarının Öğretmenleri Ödülleri”nde Türkiye ikincisi oldu. 2020 yılında uluslararası bir eğitim ajansı olan AKS Education’ın öncülüğünde düzenlenen “Dünya Küresel Öğretmen Ödülleri”nde 110 ülkedeki eğitimciler arasından Global Teacher Award Ödülü’ne layık görüldü ve ülkemizi yurtdışında temsil etti. 2021 yılında Junior Chamber International (JCI) tarafından her yıl on farklı kategoride dünyadaki başarılı gençlerin ödüllendirildiği “Ten Outstanding Young Persons Of the World” programının Türkiye finalleri olan TOYP-Türkiye’nin On Başarılı Genci Organizasyonu’nda “İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı'' kategorisinde Türkiye birincisi seçildi.

On yılı aşkındır devam eden “Minik Notalar” projesiyle iki doktora ve iki de yüksek lisans tezine konu oldu.
tedx-011
Atatürk

Ansolon